انجمن کامپیوتر دانشگاه ولی عصر رفسنجان
برای استفاده کامل از امکانات انجمن می بایست به انجمن وارد شوید، اگر هنوز عضو انجمن نیستید دکمه ثبت نام را فشار داده و در غیر اینصورت دکمه ورود را برای وارد شدن به حساب کاربری خود فشار دهید.
اخبار فناوری اطلاعات
RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Social bookmarking

Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of انجمن کامپیوتر دانشگاه ولی عصر رفسنجان on your social bookmarking website

ستي را در خانه زنده نگاه داريم

Go down

ستي را در خانه زنده نگاه داريم

Post by nvdcmptr on 2/8/2009, 1:56 am

خواننده گرامي!
برنامه Seti@Home به كمك شما نياز دارد. اما پيش از آنكه دليلش را بدانيد و همچنين بفهميد چگونه مي توانيد به اين پروژه بزرگ كمك كنيد، قصد داريم از نقش احتمالي شما و ديگر افرادي كه در شكل گيري داستان موفق Seti@Home سهمي هرچند ناچيز داشتند، تشكر كنيم.
از تك تك افرادي كه در برنامه Seti@Home مشاركت داشتند سپاسگزاريم. در اولين مرحله اين پروژه بيش از پنج ميليون و چهارصدهزار داوطلب از سراسر جهان شركت داشتند و دو ميليون و چهارصد هزار سال زمان محاسباتي را در اختيار ما قرار دادند. زماني كه اين پروژه را آغاز كرديم، خيلي ها فكر مي كردند هدف ما در مشاركت يكصدهزار داوطلب چيزي جز خيالبافي نيست! اما شما و بسياري ديگر از انسان هاي روي زمين به ما كمك كرديد تا اثبات كنيم مشاركت عمومي در محاسبات علمي مي تواند پاسخ گوي بسياري از مشكلات علمي زمان حاضر باشد. شما همچنين به ما كمك كرديد تا بفهميم چنين تلاش عمومي اي را بايد بيش از اينها گسترانيد. به همين دليل است كه ما مركز آزاد محاسبات شبكه اي بركلي را با نام اختصاري BOINC در بركلي كاليفرنيا راه اندازي كرده ايم. BOINC به كاربر اجازه مي دهد قدرت پردازش رايانه خود را با ديگر پروژه هاي علمي ارزشمندي كه مانند Seti@Home بخشي از رازهاي پنهان اين جهان را برملا مي كنند، تقسيم كند. اين پروژه هاي جديد موضوع هاي فراواني را شامل مي شوند، از جست وجوي امواج گرانشي گرفته تا آزمودن درمان بيماري ها.
اما تمام اين موفقيت ها تازه آغاز راه است. اگر اين اواخر سري به پايگاه اينترنتي Seti@Home نزده ايد، بدانيد كه برنامه ما با موفقيت در زيرمجموعه BOINC قرار گرفته است و در پوشش آن به فعاليت خود ادامه مي دهد. افق هاي جديدي براي Seti@Home گشوده شده است. نسخه جديدي از برنامه تحليل گر Seti@Home را آماده كرده ايم كه دقت تحقيقاتمان را به بيش از دو برابر رسانده است. ما توانسته ايم يك دستگاه جديد ثبت اطلاعات بسازيم و آن را در آنتن راديويي آريسبو در پرو نصب كنيم. اين دستگاه جديد به يك دريافت كننده جديد امواج راديويي متصل است كه مي تواند در هر لحظه هفت هدف را در آسمان زيرنظر داشته باشد. با اين مجموعه سخت افزاري جديد حساسيت و دقت كارمان پنج برابر افزايش يافته است. اين افزايش دقت بدان معني است كه برنامه Seti@Home مي تواند علائم احتمالي ارسالي از موجودات هوشمند فرازميني را از فاصله اي سه برابر دورتر از آنچه تا به امروز قادر به آشكارسازي بود، دريافت كند. محدوده جست وجوي ما در آسمان سي برابر گسترده تر شده است و اين بدان معني است كه احتمال آنكه رايانه شما پيامي را از يك منظومه دوردست رمزگشايي كند سي برابر افزايش يافته است.
اما اين افزايش توانايي بي هزينه نبوده است. با جداشدن شركت دات كام Seti@Home حامي مالي بزرگي را از دست داد. از سوي ديگر، نمي توان بر روي حمايت دانشگاه كاليفرنيا حساب كرد. بودجه اي كه در اختيار داشتيم رو به تمام شدن است و به قول معروف كفگيرمان دارد به ته ديگ مي خورد. هزينه امكانات جديد پروژه و ادامه برنامه Seti@Home براي سال آينده، ۷۵۰ هزار دلار برآورد شده است و اگر نتوانيم آن را تامين كنيم، متاسفانه مجبوريم برنامه محبوب و پيشرو Seti@Home را تعطيل كنيم!
اميدواريم شما بتوانيد ما را در ادامه فعاليت Seti@Home ياري كنيد. كافي است به پايگاه اينترنتي ما به نشاني
http://setiathome.berkeley.edu/ سري بزنيد و جزئيات ماجرا را بخوانيد. براي قدرداني از شما، ستاره اي به نشانه كمك مالي در كنار نامتان درج و نامتان در فهرست ياري دهندگان ثبت خواهد شد. مطمئن باشيد Seti@Home اطلاعات شما را در اختيار هيچ نهاد ديگري قرار نمي دهد.
با سپاس فراوان
سر آرتور س. كلارك، نويسنده و آينده نگر
دن ورثيمر مدير علمي Seti@Home
• ستي در خانه چيست؟
Seti@Home

، برنامه اي است كه دانشگاه بركلي در كاليفرنيا آن را براي جست وجوي حيات هوشمند فرازميني تدوين كرده است. دانشمندان حدس مي زنند در اين دنياي بزرگ گونه هايي از حيات وجود دارد كه ممكن است تعدادي از آنها هوشمند باشند. مي توان انتظار داشت اين گونه هاي هوشمند هم در جست وجوي انواع حيات باشند و مانند ما پيام هايي را براي ديگر گونه هاي احتمالي حيات هوشمند در جهان بفرستند.
گروه Seti@Home با استفاده از تلسكوپ بزرگ راديويي آريسبو آسمان را براي يافتن چنين پيام هايي جست وجو مي كند. تلسكوپ آريسبو داراي بزرگ ترين آنتن راديويي يكپارچه جهان به قطر ۳۰۵ متر است كه در پورتوريكو واقع در كشور پرو قرار گرفته است. دانشمندان امواج راديويي را در طول موج هاي مختلف جمع آوري مي كنند و آنها را براي تحليل به رايانه مركزي مي فرستند، ولي حجم اين داده ها به قدري زياد است كه براي تحليل آنها به زمان بسيار زيادي نياز است؛ حتي با سريع ترين ابررايانه هاي جهان هم ميليون ها سال طول مي كشد تا اين داده ها تحليل شوند.
كارشناسان اين گروه براي حل اين مشكل، پيشنهاد كرده اند از زمان بي كاري رايانه هاي شخصي مردم استفاده شود. بدين ترتيب، شبكه وسيعي از رايانه هاي خانگي از طريق اينترنت به هم متصل مي شوند و قدرت تحليل اين شبكه از هر ابررايانه ديگري پيشي مي گيرد. برنامه Seti@Home كه بدين منظور نوشته شده است، به صورت يك اسكرين سيور فعال مي شود و در حالي كه در نمايي زيبا پيشرفت مراحل كار را نشان مي دهد، داده هاي ارسالي از مركز را تحليل مي كند. با پايان يافتن تحليل هر بسته اطلاعات، نتيجه تحليل از طريق اينترنت به رايانه مركزي ارسال مي شود و اطلاعات جديدي براي تحليل دريافت مي شود.
Seti@Home در ابتدا با هدف استفاده از رايانه هاي يكصدهزار كاربر آغاز به كار كرد، اما در پايان فاز نخست تعداد كاربران به نزديك ۵/۵ ميليون نفر رسيد كه رقمي خيره كننده است. موفقيت هاي برنامه Seti@Home سبب شده است از ايده شبكه هاي رايانه اي اينترنتي در برنامه هاي مشابهي نيز استفاده شود.
Seti@Home هنوز نتوانسته است نمونه اي از پيام حيات هوشمند احتمالي را شناسايي كند، اما دانشمندان اميدوارند با ارتقاي سخت افزارها و نرم افزارها بتوانند سريع تر به نمونه هايي دست پيدا كنند. توجه داشته باشيد در طول چهارده ميليارد سال عمر جهان، خورشيد و منظومه شمسي تنها ۵/۴ ميليارد سال پيش تشكيل شده اند و در اين ميان، حيات نخستين بار سه ميليارد سال پيش روي زمين تشكيل شد. در طول اين دوره طولاني پيدايش حيات روي زمين، تنها دو سه ميليون سال است موجودي به اندازه كافي هوشمند روي آن زندگي مي كند كه ما انسان ها هستيم؛ و از اين چند ميليون سال، تنها در صد سال اخير است كه توانسته ايم به فناوري ارتباطات الكترومغناطيسي دست پيدا كنيم و جهان خود را بيشتر بشناسيم. پس نبايد انتظار زيادي داشت.
اما اگر اندكي خوش شانس باشيم، مي توانيم به شواهد خوبي دست پيدا كنيم. تنها كاري كه بايد انجام داد، اين است كه به پايگاه اينترنتي Seti@Home سر بزنيد و برنامه رايگان تحليل داده ها را دانلود كنيد. مطمئن باشيد روزي به اين اقدام خود افتخار خواهيد كرد.

_________________
گردن چه نهي به هر قفايي / راضي چه شوي به هر جفايي
چون شير به خود سپه شکن باش / فرزند خصال خويشتن باش
افسرده مباش اگر نه سنگي / رهوارتر آي اگر نه لنگي
avatar
nvdcmptr
Admin

تعداد پستها : 77
اعتبار : 8
Join date : 2009-05-09

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum