انجمن کامپیوتر دانشگاه ولی عصر رفسنجان
برای استفاده کامل از امکانات انجمن می بایست به انجمن وارد شوید، اگر هنوز عضو انجمن نیستید دکمه ثبت نام را فشار داده و در غیر اینصورت دکمه ورود را برای وارد شدن به حساب کاربری خود فشار دهید.
اخبار فناوری اطلاعات
RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Social bookmarking

Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of انجمن کامپیوتر دانشگاه ولی عصر رفسنجان on your social bookmarking website

لینوکس ویندوز نیست !(قسمت 1)

Go down

لینوکس ویندوز نیست !(قسمت 1)

Post by nvdcmptr on 24/7/2009, 4:29 am

تقلید در برابر تقارب
یکی از استدلال‌هایی که معمولا مردم پس از اینکه می‌فهمند لینوکس دقیقه چیزی شبیه ویندوز نیست بر آن اصرار می‌ورزند این است که لینوکس در زمان ایجاد شدن چه بوده (یا چه می‌بایستی بوده باشد) و سعی دارد چه باشد و کسانی که این حقیقت را تشخیص نمی‌دهند و کماکان سعی دارند تا لینوکس را هر چه بیشتر شبیه ویندوز کنند، در مسیر کاملا اشتباهی در حال حرکت هستند. استدلال این کاربران معمولا به این شکل است:

لینوکس از خط فرمان به سوی ابزارهای گرافیکی در حال حرکت است، یک کپی آشکار از ویندوز!

تئوری زیبایی است! ولی متاسفانه اشتباه است. نسخه اولیه سیستم X Windows در سال ۱۹۸۴ به عنوان جایگزین سیستم پنجره سازی قدیمی‌تری که در سال ۱۹۸۳ بر روی یونیکس منتقل شد، منتشر شده است. ویندوز نسخه ۱ در سال ۱۹۸۵ منتشر شده و تا نسخه ۳ که در سال ۱۹۹۰ منتشر شد، عملا امکاناتی قابل توجه نداشته است. در سال ۱۹۹۰ سیستم X Windows سالها به مرحله پیشرفته X11 که ما امروزه از آن استفاده می‌کنیم رسیده بود. توسعه هسته لینوکس در سال ۱۹۹۱ شروع شد. بنابراین لینوکس سعی نکرد که محیط گرافیکی ویندوز را کپی سازی کند، بلکه از محیطی استفاده کرد که بسیار پیشتر از ویندوز وجود داشت. ادامه استدلال:

ویندوز ۳ به ویندوز ۹۵ رسید. در این نسخه تغییرات بسیار گسترده‌ای بر روی رابط کاربری ویندوز صورت گرفت که دیگر هرگز توسط مایکروسافت تکرار نشد. قابلیت‌های جدید و منحصر به فردی مانند drag and drop، نوارهای وظیفه و مانند آن. تمام این قابلیت‌ها بعدا توسط لینوکس کپی شد.

در حقیقت نه. تمام قابلیت‌هایی که نام برده شد، قبلا وجود داشتند. سیستم‌عامل NeXTSTep دقیقا یک رابط گرافیکی بسیار پیشرفته در زمان خود و به همراه این قابلیت‌ها داشت و بسیار پیشتر از ویندوز هم عرضه شده بود. نسخه ۱ در سال ۱۹۸۹ و نسخه نهایی در سال ۱۹۹۵.

باشه، باشه، پس مایکروسافت در مورد تمام قابلیت‌هایی که ما فکر می‌کردیم منحصر به ویندوزه فکر نکرده. ولی با اینحال اون رو درست کرده و لینوکس هم سعی داره از او تقلید کنه.

در مورد این موضوع مفهوم تکامل تقاربی کاملا کمک کننده هست. این مفهوم چگونگی تغییر سیستم‌های کاملا مستقل در مرور زمان به نحوی که آنها بسیار به هم شبیه می‌شوند را تشریح می‌کند. این مفهوم در زیست شناسی کاملا شناخته شده است. برای مثال کوسه‌ها و دلفین‌ها هر دو اورگانیسم‌های ماهی-خوار در اندازه‌ای تقریبا یکسان هستند. هر دو دارای باله‌های پشتی، سینه و عقبی هستند و شکل ظاهری آنها هم شبیه و به نحوی است که حداقل مقاومت در برابر جریان آب را تولید کنید.

با این حال کوسه‌ها از اجداد ماهی تکامل پیدا کرده‌اند در حالی که دلفین‌ها از پستانداری که در خشکی می‌زیسته‌ است. دلیل اینکه آنها بسیار شبیه هم هستند این است که هر دو برای حداکثر کارایی در محیط‌های دریایی تکامل پیدا کرده‌اند. در هیچ مرحله‌ای اسلاف دلفین‌ها به کوسه‌ها نگاه نکردند تا پیش خودشان گفته باشند: “وه! عجب باله‌هایی! اون‌ها خیلی خوب کار می کنن! منم باید همینطور تکامل پیدا کنم!”

به همین ترتیب، اگر به میزکارهای قدیمی‌تر و اولیــه لینوکس مــانند FVWM و TWM نــگـاه کنید و آنها را با میزکارهای پیشرفته امروزی مانند GNOME و KDE مقایسه کنید می‌بینید که محیط، منوها و نوارهای وظیفه آنها خیلی شبیه‌تر به ویندوز است تا آنچه که قبلا بوده.

خوب پس، ویندوز: ویندوز ۳ نه نوار وظیفه‌ای داشت و منو و دگمه استارت! لینوکس هم میزکاری که شبیه به ویندوز‌های امروزی باشد نداشت. همانطوری که مایکروسافت نداشت. ولی هر دو آنرا ساختند. این موضوع چه نکته‌ای را یادآوری می‌کند؟

این موضوع یادآور این نکته است که توسعه دهندگان هر دو سیستم به راه‌‌هایی فکر کرده‌اند که رابط گرافیکی سیستم‌شان را بهبود بخشند و چون برای این کار راه‌حل‌های بسیار محدودی وجود داشته، از روش‌های مشابهی برای این کار استفاده شده است. بنابراین برای هیچکدام دلیلی بر تقلید وجود ندارد. به یادآوردن این نکته می‌تواند شما را از درگیر شدن با مشکل شماره ۶ بر حذر دارد.

_________________
گردن چه نهي به هر قفايي / راضي چه شوي به هر جفايي
چون شير به خود سپه شکن باش / فرزند خصال خويشتن باش
افسرده مباش اگر نه سنگي / رهوارتر آي اگر نه لنگي
avatar
nvdcmptr
Admin

تعداد پستها : 77
اعتبار : 8
Join date : 2009-05-09

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum