انجمن کامپیوتر دانشگاه ولی عصر رفسنجان
برای استفاده کامل از امکانات انجمن می بایست به انجمن وارد شوید، اگر هنوز عضو انجمن نیستید دکمه ثبت نام را فشار داده و در غیر اینصورت دکمه ورود را برای وارد شدن به حساب کاربری خود فشار دهید.
اخبار فناوری اطلاعات
RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Social bookmarking

Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of انجمن کامپیوتر دانشگاه ولی عصر رفسنجان on your social bookmarking website

زندگی نامه پدر اینترنت ، وینتون سرف Vinton Cerf

Go down

زندگی نامه پدر اینترنت ، وینتون سرف Vinton Cerf

Post by nvdcmptr on 1/7/2009, 5:04 am

اینترنت هم مانند بیشترین علوم و کشفیات آدمی پدر دارد!!! وینتون سرف Vinton Cerf پدر اینترنت‌ است. او در شروع اینترنت‌ در یك‌ اظهارنظر شبیه به‌ پیش‌بینی‌ واقع‌ گرایانه‌ گفته بود رشد سرعت‌ استفاده از شبكه جهان سبب خواهد شد تا این تكنولوژی‌ به زودی‌ به‌ مرحله‌ تكامل‌ نهایی‌ رسیده‌ و جای‌ خود را به‌ تكنولوژی‌ جدیدی بدهد.
ینتون سرف Vinton Cerf پدر اینترنت‌ است. او در شروع اینترنت‌ در یك‌ اظهارنظر شبیه به‌ پیش‌بینی‌ واقع‌ گرایانه‌ گفته بود رشد سرعت‌ استفاده از شبكه جهان سبب خواهد شد تا این تكنولوژی‌ به زودی‌ به‌ مرحله‌ تكامل‌ نهایی‌ رسیده‌ و جای‌ خود را به‌ تكنولوژی‌ جدیدی بدهد.
او حق‌ داشت، زیرا به‌ فاصله‌ كمی‌ از تولد این‌ نوزاد، اینترنت‌ ۲ متولد شد و هم ‌اكنون‌ چندین مركز دانشگاهی‌ در حال‌ تكمیل‌ آن هستند‌. اینترنت ۲ كاملاً شبیه‌ قسمت‌ دوم‌ یك‌ فیلم‌ سینمایی محبوب‌ و پرطرفدار است‌.

ACM بزرگترین جامعه جهانی آموزشی و علمی

ACM بزرگترین جامعه جهانی آموزشی و علمی ‌جهت توسعه مهارت‌های فنی و صلاحیت‌های حرفه ‌ای متخصصان كامپیوتر جایزه سال ۲۰۰۴ خود را با نام A. M. Turing Award در اواخر ماه فوریه ۲۰۰۵ به وینتون جی سرف و رابرت ئی كان دو نفر از بنیان گذاران پروتكل‌های اینترنت اختصاص داد.

نوبل رشته کامپیوتر!

این جایزه كه نوبل رشته كامپیوتر نام گرفته اولین بار در سال ۱۹۶۶ به نابغه و ریاضیدان انگلیسی آلن تورینگ تعلق گرفت به نام او ثبت شد و به همین نام باقی ماند. جایزه A. M. Turing Award بالغ بر ۱۰۰ هزار دلار است و بودجه آن توسط شركت اینتل تامین می‌شود .
سرف و كان با طراحی پروتكل TCP/IP فرمت انتقال اطلاعات میان كامپیوترها را به وجود آوردند. پروتكل ایجاد شده توسط آنها هم اكنون نقش عمده ‌ای در ارسال و دریافت و انتقال اطلاعات در اینترنت دارد.
رابرت پترسون مدیرعامل جامعه جهانی Association for Computing Machinery ACM در این باره اعتقاد دارد سرف و كان با طراحی اولیه پروتكل‌های اینترنت عملا اكنون این امكان را به ما داده ‌اند تا بتوانیم از ایمیل، وب، پیامهای آنی متنی ، ویدیو و صوت و نرم افزارهای معروف به Peer-to-Peer و بسیاری دیگر از امكانات اینترنت استفاده كنیم.
در سال ۱۹۷۳ وینتون سرف و رابرت كان در جریان آژانس تحقیقاتی پروژه‌ های پیشرفته آرپا �كه اینك دارپا DARPA نامیده می‌شود� نخستین شبكه اینترنتی شامل سه شبكه مستقل را به یكدیگر متصل كردند.
www.acm.org/awards/turing_citations/cerf_kahn.html

شناسایی تكنولوژی‌ و تكنیك‌های نوین

دكتر وینت سرف معاون ارشد مركز تحقیقاتی MCI است و مسئولیت شناسایی تكنولوژی‌ و تكنیك‌های نوین مورد احتیاج برای توسعه محصولات و سرویس‌های جدید را بر عهده دارد. او از سال ۱۹۹۴ تا سال ۲۰۰۳ معاونت ارشد طراحی و مهندسی اینترنت را بر عهده داشت.

در مورد وینت سرف Vinton Cerf

سرف لیسانس ریاضیات را در سال ۱۹۷۲ از دانشگاه استنفورد و سپس دكترای خود را در رشته علوم كامپیوتر از دانشگاه UCLA كسب كرد. پیش از این جایزه، او جایزه Kilby، مدال الكساندر گراهام بل، و مدال نقره اتحادیه بین المللی مخابرات را به دست آورده بود. او هم اكنون ریاست هیات مدیره آیكن، سازمان نامگذاری آدرسهای اینترنت را بر عهده دارد.

وینت سرف ؛ پدر اینترنت

وینت سرف را پدر اینترنت لقب داده ‌اند و همه او را با این نام می‌شناسند. او پس از اتمام دانشگاه لس‌آنجلس كالیفرنیا UCLA به تیم طراحان آرپانت آژانس پروژه‌ های پیشرفته وزارت
دفاع آمریكا Advance Research Project Agency ARPAnet پیوست و با همكاری آنان پروتكل‌های اینترنت كه به TCP/IP مشهور هستند را ارائه داد. پروتكلی كه هم اكنون شبكه جهانی فعلی بر پایه آن استوار است.

کودکی تا فراغت از تحصیل وینت سرف Vinton Cerf

سرف در سال ۱۹۴۳ متولد شده و در لس‌آنجلس پرورش یافته است. او در زمان تحصیل در دبستان و دبیرستان علاقه و توانایی شگرف خود را در حل مسائل و معادلات ریاضی نشان داد. سرف از زمان كودكی لباس مرتب و تمیز می‌پوشید عادتی كه هنوز هم آن را فراموش نكرده چون تا به حال كسی او را بدون كت و شلوار و كراوات ندیده است.
علاقه او به كامپیوتر از نوجوانی او شروع شد و پس از اتمام دبیرستان دانشگاه استنفورد را جهت ادامه تحصیل انتخاب كرد و در سال ۱۹۶۵ از رشته ریاضی فارغ ‌التحصیل شد.

استخدام در ای بی ام I BM تا آپارنت

كامپیوتر همچنان او را به دنبال خود می‌كشاند و به همین دلیل بلافاصله با عنوان مهندس سیستم در آی بی آم شروع به كار كرد اما خیلی زود تصمیم گرفت دوباره به تحصیل در رشته كامپیوتر ادامه دهد. سرف جهت دریافت پی اچ دی رشته كامپیوتر در دانشگاه لس‌آنجلس كالیفرنیا UCLA ثبت نام كرد و تز دكترای خود را درباره سوپر كامپیوترهایی كه می‌توانند برنامه ‌های كامپیوترهای دیگر را كنترل كنند نوشت كه بعدها تز خود را در پروژه آرپانت به مرحله عمل درآورد.
پروژه سوپر كامپیوتر سرف را به شبكه بندی كامپیوترها علاقمند كرد. در پائیز ۱۹۶۸ وزارت دفاع آمریكا از دانشگاه لس‌آنجلس خواست تا شبكه آرپانت را طراحی كنند. سرف در مركز اندازه گیری شبكه كه مسئولیت آزمایش و تجزیه و تحلیل سیستم را بر عهده داشت به كار مشغول شد. این بخش متشكل از ۴۰ دانشجو بود و �لن كلینروك� سرپرستی آنان را بر عهده داشت.

اتمام پروژه اطلاعات از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر

در پایان سال ۱۹۶۸ دانشجویان برتر ۴ دانشگاه لس‌آنجلس، دانشگاه یوتا، استنفورد و سنتا باربارا با گردهمایی مستمر به دنبال یافتن راهی بودند تا بتوانند اطلاعات را از یك كامپیوتر به یك كامپیوتر دیگر ارسال كنند. تلاشهای آنان به ثمر نشست و در سال ۱۹۷۰ اولین پروتكل ابداعی این گروه با نام Network Control Protocol NCP توانست دو كامپیوتر میزبان را به هم اتصال دهد. و به این ترتیب شبكه آرپانت امكان برقراری ارتباط پایگاههای نظامی آمریكا را فراهم ساخت.

از دانشگاه استنفورد تا پروتكل كنترل انتقال

وینتون سرف در سال ۱۹۷۲ به عنوان دستیار استاد به دانشگاه استنفورد برگشت و تا سال ۱۹۷۶ به عنوان دستیار استاد به تدریس پرداخت. او همچنین در فاصله سپتامبر سال ۱۹۷۳ تا ماه می ۱۹۷۴ با همكاری دانشمند دیگری به نام رابرت كان Robert E. Kahn طرح شبكه بندی بین ‌المللی را با نام پروتكل كنترل انتقال Transmission-Control Protocol TCP ارائه داد. با جدا كردن این پروتكل به دو بخش جداگانه و نامگذاری آن به پروتكل اینترنت IP نام طرح به TCP/IP تغییر یافت. طرحی قرار بود پیامها را به اجزای كوچكتری به نام دیتاگرم تبدیل و در مقصد مجددا آنها را به حالت اولیه برگردانده، خطا و اشتباه سیستم را یافته و به عنوان تنها استاندارد ارتباطی اینترنت در سالهای آینده مورد استفاده و بهره برداری عمومی برساند.

مخابره اولین سرویس نامه‌ های الكترونیكی تجاری از شركت MCI

او در سال ۱۹۸۲ به عنوان استراتژیست و معاون اول شركت بزرگ MCI استخدام شد و تا سال ۱۹۸۶ در آن شغل باقی ماند. سرف مجدداً در سال ۹۲ به ام سی آی برگشت و در سال ۱۹۹۴ موفق به مخابره اولین سرویس نامه‌ های الكترونیكی تجاری از شركت MCI شد. شركت ام سی آی صاحب و اداره كننده امور تكنیكی و اینترنت بیش از ۷۵ سازمان دولتی آمریكا و دومین شركت مخابرات و تلفن راه دور جهان است. از آخرین طرحهای سرف میباید از پروژه Interplanetary Network IPN نام برد. در این طرح قرار است با همكاری ناسا، سازمان هوا فضایی آمریكا اینترنت به دیگر كرات و اقمار فضا گسترش یافته و ارتباط بین ماهواره‌ ها با یكدیگر و با ایستگاه‌های زمینی برقرار گردد.

افسانه اتصال به سیاره مریخ و مشتری از طریق اینترنت

در ۹ ژانویه ۲۰۰۵ وینتون سرف به خبرگزاری فرانسه اعلام كرد طی ۴ سال آینده سیاره‌ های مریخ و مشتری از طریق اینترنت با زمین ارتباط خواهند داشت. سرف كه در یك كنفرانس علمی ــ تحقیقاتی در هند سخن می‌گفت اعلام كرد سیاره مریخ تا سال ۲۰۰۹ و سیاره مشتری تا سال ۲۰۱۲ از طریق اینترنت به كره زمین متصل خواهند شد.
وی پروتكل اینترنت جدیدی را برای فضا طراحی كرده و معتقد است پروتكل‌ها و قراردادهای موجود نمی‌توانند در فضا و جو كه از نظر فشار هوا، درجه حرارت و میزان جاذبه با زمین تفاوت بسیار دارند عمل كنند.
سرف این نوع ارتباط با اینترنت را دگرگونی شگرفی در عرصه پیشرفتهای تكنولوژی اطلاعات می داند و امیدوار است، با برقرار شدن چنین ارتباطی بسیاری از اسرار مربوط به فضا كشف شده و به دانشمندان در تحقیقات علمی و فضایی كمك كند.

وینت سرف تكنولوژی و استفاده از اینترنت

وینت سرف تكنولوژی و استفاده از اینترنت را به ۳ مرحله تقسیم كرده و می‌گوید اولین دهه شبكه اینترنت در فاصله سالهای ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۲ به وقوع پیوست و از آن با مرحله تحقیق، طراحی و آزمایش قدمهای اولیه تكنولوژی نام برده می‌شود. دوره دوم شامل یكپارچه كردن دانش به دست آمده و استفاده از آن در ابعاد تجاری و همگانی كردن استفاده اطلاعات است.

درباره آینده اینترنت

درباره آینده اینترنت او اعتقاد دارد ستاره ‌ها و سیارات زیربنای ارتباطات و شركتهای مخابراتی بخش كوچكی از شبكه جهانی خواهند بود زیرا تكنولوژی صدا بر روی اینترنت Voice Over IP (VoIP) طرز ارتباط تلفنی كنونی را تغییر داده و سیم‌ها و كابلها را با امواج تعویض خواهد كرد.
در دسامبر ۱۹۹۷ سرف به همراه همكار قدیمی خود رابرت كان مدال ملی تكنولوژی را از بیل كلینتون رئیس جمهوری وقت آمریكا دریافت نمود. سرف دارای چندین دكترای افتخاری از دانشگاههای جهان از جمله از كاپیتال كالج مریلند، گتی‌برگ كالج پنسیلوانیا، ئی تی اچ دانشگاه زوریخ سوئیس، تروی نیویورك، تاروگانا اسپانیا، دانشگاه تونت هلند و دانشگاه بالریك ایرلند است.

سمت های علمی و اجتماعی وینت سرف Vinton Cerf

وی مدیرعامل آیكن، سازمان نامگذاری سایت‌های اینترنت ICANN، پرزیدنت و بینان گذار جامعه اینترنت Internet Society، عضو و مشاور كمیته تكنولوژی اطلاعات رئیس جمهوری آمریكا PITAC، عضو جامعه مهندسین ACM, IEEE و كنسرسیوم جهانی مهندس، بنیاد ماركوپولو، دیجكس و آوانكس و موزه ملی تاریخ كامپیوتربوده است. نشریه People در شماره دسامبر ۱۹۹۴ با چاپ عكس او در روی جلد از او با عنوان مرد سال تجلیل كرد.

_________________
گردن چه نهي به هر قفايي / راضي چه شوي به هر جفايي
چون شير به خود سپه شکن باش / فرزند خصال خويشتن باش
افسرده مباش اگر نه سنگي / رهوارتر آي اگر نه لنگي
avatar
nvdcmptr
Admin

تعداد پستها : 77
اعتبار : 8
Join date : 2009-05-09

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum